1  2  3  4  5  6  7  8  9  10  11  12  13  14  15  16  17  18

Инструменти: Редактор на преобразувания

Въведение

В зависимост от вида на уравненията и желаната големина на резултатния файл, Converber предлага три вида преобразуване.

  1. С коефициент - Горното изображение е добър пример за този тип. В един фут има 12 инча, следователно коефициента ще бъде 12.
  2. С уравнение - Преобразуването на единици, като температурата например, изисква по-сложно уравнение. Например, за да преобразувате от Фаренхайт към Целзий уравнението ще бъде ( x - 32 / 1.8 ). Обратното уравнение, Целзий към Фаренхайт, ще бъде ( x * 1.8 + 32 ).
  3. С връзка (релация) - В този вид също се използва уравнение, но разликата е, че тук уравнението е винаги свързано с първоначалната единица. Ако използваме примера с фут/инч, първоначалната единица може да бъде инчове, a уравнението на инча трябва задължително да бъде [x * 1](без скобите). Има 12 инча в 1 фут, следователно уравнението за фут ще бъде [x * 12] (без скобите). Когато въвеждате допълнителна единица, като ярд (36 инча), уравнението ще е [x * 36] (без скобите). Въведени по този начин, макар и да няма пряко дефинирана връзка между фут и ярд, програмата ще изчислява съотношението между тях преминавайки през началната единица (1 ярд = 3 фута) .

 

1 - Показвай

За да се показват преобразуванията от избрания файл в главния прозорец и списъка с категориите, маркирайте кутийката "Показвай".

 

2 - Избор на файл с преобразувания

Изберете файл за редактиране от падащия списък.

 

3 - Нов

За да създадете нов файл с преобразувания, натиснете бутона "Нов".

 

4 - Изтрий

За да изтриете избрания файл с преобразувания, натиснете бутона "Изтрий".

 

5 - Разгледай

За да разгледате или редактирате избрания файл с вашия текстови редактор, натиснете бутона "Разгледай".

 

6 - Единица 1

Изберете желаната единица за редактиране от списъка в лявото поле.

 

7 - Единица 2

След избор на единица от лявото поле, изберете ответна единица за редакция от дясното поле.

 

8 - Единица 1 - Поле за въвеждане

Въведете име на единицата за левия списък с единици (ако не съществува). При избор от списъка на вече съществуваща единица, името и се попълва автоматично.

 

9 - Свържи с...

Ако не е маркирана тази кутийка, използвайте преобразуване с коефициент или уравнение. Ако е маркирана, това означава, че иазбраната единица в първото поле ще бъде свързана с началната единица (с уравнение x * 1) в категорията, посредством формулата въведена в "Коефициент или Уравнение 1". В този случай, полетата за въвеждане на "Единица 2" и "Коефициент или Уравнение 2" няма да са активни. Ако използвате тази опция размера на файла за преобразуване ще бъде по-малък и въвеждането и извеждането на данни ще става по-бързо. Забележка: Ако използвате този тип на преобразуване (с връзка), началното уравнение в категорията трябва да бъде ( x * 1 )!

 

10 - Единица 2 - Поле за въвеждане

След избор на "Единица 1", въведете име на единицата за десния списък с единици (ако не съществува). При избор от списъка на вече съществуваща единица, името и се попълва автоматично.

 

11 - Коефициент или Уравнение 1

Въведете съответния коефициент или уравнение представящи връзката между двете избрани единици. Ако използвате коефициент, само едно от двете полета трябва да бъде попълнено. Например, ако поставите коефициент 10 във второто поле, програмата автоматично ще изчисли коефициента при преобразуване в обратна посока (0,1). Ако използвате уравнение, трябва да се попълнят и двете полета и уравненията трябва да бъдат структурирани по следния начин: x * 1000 ... (x винаги трябва да е на първо място). Изчислението ще извърши операциите отляво надясно без да се взимат предвид познатите ни приоритети. Например:

Важно:

Operator Description
+ Събира две числа.  пр. 10 + 20    (= 30)
- Изважда две числа.  пр. 20 - 10    (= 10)
* Умножава две числа.  пр. 20 * 10    (= 200)
/ Дели две числа.  пр. 20 / 10    (= 2)
^ Повдига число на степен.  e.g. 2 ^ 4    (= 16)

 

12 - Коефициент или Уравнение 2

В това поле за въвеждане на коефициент или уравнение важат същите правила, както и при предишното.

 

13 - Категория

Въвежда се категорията към която спада преобразуванието.

 

14 - Добави

За да създадете ново преобразуване след като сте попълнили подходящите полета, натиснете бутона Добави. Преди това трябва да сте избрали файл от падащия списък (2).

 

15 - Поднови

За да промените съществуващо преобразуване, натиснете бутона Поднови. Преди това трябва да сте избрали файл от падащия списък (2).

 

16 - Изтрий

За да изтриете преобразуване или единица, натиснете бутона Изтрий. Една или две единици трябва да бъдат избрани от левия списък (6) и от десния списък (7).

 

17 - ОК

За да излезете от редактора на преобразувания и да се върнете в главния прозорец, натиснете бутона ОК.

 

18 - Помощ

За да се покаже съдържанието на помощния файл, натиснете бутона Помощ. Ако файла не съществува, се предоставя възможност за разглеждане на помощта по интернет.